گنج خانه تهران | بلاگ

گنج خانه تهران

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

گنج خانه تهران

گران ترین خانه جهان، خانه و موزه مقدم (خیابان سپه تهران)

این خانه مجلل متعلق به یکی از درباریان قاجار بنام محمد تقی خان احتساب الملک بوده که دارای 2 پسر بنام حسن و محسن بود که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیتهای ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه معروف جعفر خان از فرنگ آمده بجا مانده است. برادر کوچکترش، محسن پس از اتمام تحصیلات در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی در سال 1315 به ایران بازگشت و به همراه همسر فرانسوی اش سُلما، در این خانه ساکن گردید.

او و همسرش درکنار فعالیتهای علمی به گردآوری آثار و اشیا تاریخی و فرهنگی پرداختند. مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع آوری شده مانند: کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی، تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت زیبا نصب و برخی دیگر مانند: چپق، کلکسیون پارچه، قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مهرها، مسکوکات و اسناد تاریخی را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری نمود.

سال 51 محسن مقدم استاد ممتاز دانشگاه تهران، با توجه به علاقه اش به تاریخ و هنر، خانه پدری را به همراه آثار نفیس گردآوری شده، وقف دانشگاه تهران نمود. محسن مقدم سال 66 درگذشت و سپس همسرش سال 69 تولیت موزه مقدم را در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار داد. از ویژگی های بارز این موزه، همگونی نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است.

فضای این خانه با مساحت 2117 متر مربع، شامل: 3 حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است که در زمان حیات مقدم (سال 45) با کمک دکتر ابوالقاسمی، یکی از شاگردانش در دانشکده هنرهای زیبا، به شکل قلعه های قرون وسطی اروپا ساخته شد. مقدم سعی بر این داشته تا در این محل بخشی از هنرهای مردمی ایران را به نمایش بگذارد.

کسب درآمد اینترنتی ، گنج یابی و دفینه یابی جدید

این خانه بخشهای مختلفی چون اتاق کدخدا، حمام کوچک خانگی با کاشیهای قاجاری با مضمون استحمام، اتاق صدف، اتاق تدخین و زیرزمین با تزیینات سفال را در بر میگیرد. این خانه در 20 آذر 79 به ثبت ملی رسید.

توضیح: محسن مقدم (1279 - 1366 تهران) از بنیانگذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و استاد ممتاز این دانشگاه بود. او نشان دانشگاه تهران را با الهام از تاریخ و فرهنگ کهن ایران طراحی کرد که علیرغم گذشت دهه ها، هنوز هم بر سر در دانشگاه باقی است. او اولین ایرانی است که به دریافت نشان لژِیون دونور با درجه اوفیسیه از طرف شارل دوگل رئیس جمهور فرانسه مفتخر شد.

<<کانون ایرانشناسی دانشگاه تهران>>

...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : شنبه 12 اسفند 1396 ساعت: 9:19