بابل گنج بزرگ باستان | بلاگ

بابل گنج بزرگ باستان

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

بابل گنج بزرگ

شهر بابل Babylonia
نام بابل ظاهرا به معنای دروازه خدا میباشد. بابل که در هزاره سوم قبل از میلاد بصورت شهر کوچکی توسط سومری ها پایه گذاری و بابل در 1890 پیش از میلاد توسط اقوام اموری بسیار رونق گرفت. بابل مرکزیت کشور بابل که جایگزین سومر شده بود را پیدا کرد. حمورابی شاه معروف بابل این شهر را بسیار بزرگتر و پر رونق تر کرد ولی بلافاصله پس از مرگ حمورابی ، گانداش سردار کاسی به بابل تاخت و شهر بابل را نیز تصرف کرد. غریب به 5 قرن بابل در دست کاسی ها قرار داشت که در این سالها گاها حملات اقوام مختلف از جمله هیتی ها را هم نیز به خود دید و پس از آن نیز تحت تصرف ایلامی ها قرار گرفت. بابل تا مدت ها در تصرف ایلام بود که با قدرت گرفتن مجدد بابلیان اینبار بابلی ها بودند که بر ایلام چیره گشتند. بعد از سالهای متمادی و احیا شدن قدرت آشوریان شهر بابل به تصرف آشوریان در آمد.در دوره ایلام نو و بار دیگر با قدرت گرفتن ایلامیان کشمکش بین ایلام و آشور بر سر بدست آوردن بابل به اوج خود رسید که این قائله عاقبت با برتری آشوریان به پایان رسید. در 617 قبل از میلاد ژنرال نبوپولاسار از طایفه کلدانی با اتحاد از طریق مادها توانست پس از قرن ها دولتی ملی ایجاد کند.
بابل اکنون در اختیار خود بابلیان قرار گرفته بود و بر زیبایی و اهمیت آن بیشتر افزوده میشد. بابل دارای 8 دروازه اصلی که 4 دروازه آن دروازه های اصلی به حساب می آمدند و هرکدام مبدا یک خیابان بزرگ بودند . در شرق دروازه مردوک(خدای آفرینش) ، در جنوب دروازه انلیل (خدای آسمان) ، در غرب دروازه آداد (خدای باد و هوا) و در شمال دروازه ایشتار(خدای جنگ) قرار داشتند و در هرکدام از این خیابان ها معبدی نیز به همان اسم را دارا بودند و در وسط شهر معبد بزرگ اساگیلا قرار داشت. (معبد اساگیلا پرستشگاه مردوک).همچنین بختنصر پادشاه مقتدر بابل باغهای معلق را ساخت که امروزه به عنوان دومین اثرهفتگانه جهان شناخته می شود. قصر سلطنتی نیز در شمال این شهر قرار داشت .با فتح بابل به دست کورش این شهر در دست پارسیان قرار گرفت و یکی از مهمترین شهرهای امپراطوری پارس شد. در زمان داریوش کشور بابل که بخش بزرگی از میان رودان را شامل میشد با عنوان ساتراپی بابیروس و شهر بابل نیز مرکز آن شد . بابل در کنار شوش ،سارد و اکباتان به عنوان 4 شهر اصلی امپراطوری پارس قرار داشت. در زمان خشایارشا این شهر سر به شورش گذاشت و خشم خشایارشا را در برداشت که باعث شد مجسمه بعل یکی از خدایان بابلی ذوب شود و تمام ارکان اداری بابل که یکی از پیشرفته ترین شهرهای امپراطوری بود به شهر سارد برده شود ولی بابل همچنان به عنوان یکی از پر رونق ترین شهرهای جهان به کار خود ادامه داد.

کسب درآمد اینترنتی ، گنج یابی و دفینه یابی جدید
به خاندان های قدرتمند در بابل می توان به خاندان نبونیداک و موراشو اشاره کرد که نفوذ بسیار فراوانی در این شهر داشتند. با حمله اسکندر و تصرف این شهر که با خیانت بغ فن به دست اسکندر افتاده بود تحت تسلط مقدونیان قرار گرفت. المپیاس مادر اسکندر آرزوی دیدن بابل را داشت ولی هیچوقت پایش به بابل نرسید. همچنین اسکندر بابل را مرکز امپراطوری خود قرار داد. با مرگ اسکندر و روی کار آمدن سلوکیان این شهر مدتی پایتخت آنها بود که سلوکیان تصمیم به ساخت شهری یونانی به نام سلوکیه گرفتند که از ارزش بابل کم کرد. با فتح میان رودان به دست اشکانیان و ساختن تیسفون بابل کلا به فراموشی سپرده شد و جای خود را به تیسفون و سلوکیه داد.
(کانال تاریخ تمدن ایلام و هخامنشیان)

...
نویسنده : بازدید : 14 تاريخ : يکشنبه 20 اسفند 1396 ساعت: 0:43